Doğal Kayalar ve Toplama Taşlarda Define ve Paralar, Kayalardaki Define Yerleri, Kayalardaki Define İşaretleri, Kaya Mezarlar,Kayalara Saklanan Paralar, Doğal Kayalar ve Define Olan Kayaların Farkı, Toplama Taşlarla Yapılan Mezar ve Defineler, Yığma Taşlarla Gizlenen Defineler, Kaya Kasa İşaretleri, Kayalardaki Define İşaretleri ve Çözümleri


Doğal Kayalar ve Toplama Taşlarda Define ve Paralar

Kayalık Alanlar: Sıkışmış kayalık alanlar gömü için ideal saklama alanlarıdır.  Yerde yatay olan taşlar ve dikey kaya yanaklara bırakılan gömüler vardır, Biz buna kaya altı kaya içi gömüleri deriz. . Kayalık bölgelerin en çok bilinen gömüleri kaya içi,  önleri ve altlarıdır. Özellikle hayvan figürleri bezemeli kayalara dikkat edin, Bunların içlerinde müjde niteliğinde bir avuç misali hediyeler almak mümkündür. En önemlisi ana paraya ait harita bulunabilir. Bu tür hediyelerin yada haritaların bulunduğu hayvan figürleri, fil, ejderha, deve, kaplumbağa hayvanlarıdır, Bakın bunlar kayanın hayvan şekli verilmiş olanlarıdır normal define işareti şeklinde oyma ve kabartma figürler değildir. normal deve işareti bulupta içinden hediye yada harita alacağım  gibi düşünceye kapılmayın.  Özellikle dere içleri ve dere üstündeki kayalık alanlar çok iyidir, bu derenin çatal yapan yeri varsa buradaki kayalar itinalı bir şekilde kontrol edilmelidir.

 

Öbeklenmiş Taşlar: Toplanmış öbek haline getirilmiş tam ve kaya parçaları  irili ufaklı mezarlardır. Bunlar taşlarla yığınak haline getirilmektedir, bir mezarın üzerinin öbeklenmesindeki neden dini ritüelleri ile alakalıdır, Aslında buradaki mezar tamamen normal mezardır üzerinde her hangi bir taş yığını olmaz, Defin işlemi tamamlandıktan sonra bu mezarı ziyarete gelen her kişi eline bir taş yada orta büyüklükte kaya alıp bu mezarın üzerine atmaktadır. Zamanla bu taşlar çoğalarak uzun yıllar yeri belli olacak büyüklükte öbekler haline gelmektedir. böyle gelenekleri olan bir medeniyetin  yaşadığı yerin tepe noktasına çıkıp baktığımızda  aşağıda taş öbekleri mezarları rahatlıkla görebilirsiniz. Daha büyük olanları aşiret yada kabile reislerine, kral, kraliçe, vezir, papaz ve rahiplere  ait olanlardır. Zenginin öldükten sonra bile olsa fakirle aynı yerde kalmayacağı göz önüne alırsak normal öbeklerin bol olduğu yerden biraz üst bölgeye bakarak zengin mezarlarını daha üstte ve daha büyük öbekler halinde olduğunu anlarız.  Bu şekilde diğer tepelerde diğer zenginlerin mezarlarını bulmak mümkündür. Bu tür mezarlarda  heykel, obje, çanak, çömlek ve şahsi eşya gibi malzeme bulunmaktadır, bulduğunuz mezar kral mezarı ise bu saydıklarımızın bir çoğu altından yapılmıştır müthiş derecede değerlidir.


Bu Habere Yorum Yap